Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

SPODNJEPOLSKAVSKO POLETJE 2019 – LETOS ŽE ENAINDVAJSETIČ (predstavitev)

Ni lepšega kot uspešno izvedena prireditev. Veliko dela in truda je potrebnega, da mala vas, vsega 8,54 km2 , s 1190 prebivalci izvede eno največjih poletnih prireditev v občini. Organizacija tovrstne prireditve je zato velik izziv, ki pa se ga peščica zagnanih posameznikov loteva z veliko vnemo in pogumom. K delu privabijo krajane in s skupnim vaškim duhom vsako leto uspe premikati meje Prireditev je za vas pomembna tudi zato, ker krajane na nek način povezuje. V teh širih dneh, se pozabijo vse zamere in vsi delajo skupaj, za en cilj. Pomembna pa je tudi zato, ker lahko društva v vasi predstavijo svoje delo širokemu krogu občinstva in tako dobijo potrditev za svoje dobro delo.
Prvo nedeljo v avgustu je bila na Spodnji Polskavi že od nekdaj žegnanjska sveta maša in popoldan gasilska veselica. Pred 21. leti se je zagnani in idej polni mali skupini porodila ideja, da bi program razširili tako, da bi v njem lahko sodelovala tudi druga društva na vasi. Organizacija je bila letos za novi svet KS Sp. Polskava še poseben izziv, saj se člani z njo v večini srečujejo prvič. Seveda pa pri izvedbi znova sodelujejo vsa društva na vasi. Res pa je, da glavnino dela med samo prireditvijo opravijo člani in članice PGD Sp. Polskava. V vseh teh letih se je program dopolnjeval, prireditveni prostor širil in z edinstvenim ambientom privabljal vedno več obiskovalcev od blizu in daleč.
Tudi letos je vas ‘pokala po šivih’. Bogat program je privabil male in velike, tiste ki se navdušujejo nad športom in tiste, ki prisegajo na kulturo. Zagotovo pa vse tiste, ki se radi zabavajo v dobri družbi. Novost letošnjega programa je bila hiša strahov, katero so na župnijskem dvorišču več kot uspešno izvedli animatorji Oratorija.
Pa poglejmo letošnje dogajanje še malo podrobneje. V četrtek se je prireditev začela s programom za najmlajše. Predstavilo se je 60 otrok, ki so cel teden uživali na Oratoriju. Za njih je skrbelo 19 animatorjev in 9 pomočnikov. Nato sta artista iz Arbadakarba čarala v svoji čarovniški predstavi. Otroci so ustvarjali na delavnicah in se pomerili na progi otroškega Fire Combata ter uživali ob palačinkah. V petek se je program začel že zjutraj. Na igrišču za rusko kegljanje se je zbralo 5 ženskih ekip društev upokojencev in 6 moških ekip. Najboljša ženska ekipa so bile članice DU Ptujska gora. Med moškimi ekipami so največ kegljev podrli člani DU Bezena. Veteranski nogometni turnir je bil zaradi premočenega terena odpovedan. Na šahovskem turnirju pa je sodelovalo 50 tekmovalcev iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Srbije in celo iz Francije. Najboljši je bil Darko Kukovec, drugi Darko Šardi in tretji Vladimir Kodrič. Oči organizatorjev so bile ves čas obrnjene v nebo. Vreme je hotelo pokvariti večer, pa se ga Spodnjepolskavčani niso ustrašili. Na odru na potoku je bil izveden koncert MoPZ Obrtnik Slovenska Bistrica z 4 gostujočimi pevskimi sestavi iz Majšperka, Šmarij pri Jelšah, Rač in Pokoš. Na glavni oder so kasneje stopili še Kingstoni in zabava se je začela ter končala zgodaj zjutraj. Sobota je bila športno obarvana. Zjutraj so se izletniki odpravili v Cono Tezno, kjer so se sprehodili po podzemnih proizvodnih rovih. Razstavi malih živali se je pridružilo še kuhanje ‘Rakunjega in Košutinega piskra’ ter zanimive kmečke igre. Na igrišču se je cel popoldan brcala žoga na Memorialnem turnirju Srečka Juriča v malem nogometu. Najboljša je bila ekipa bara Miha iz Makol. Drugi so bili lanskoletni zmagovalci ekipa Ma-Ri in tretje uvrščeni ZDG Puhman. V stavbi krajevne skupnosti je svoja dela razstavljala mlada umetnica Mojca Tramšek. 20 kolesarjev se ni ustrašilo nekaj dežnih kapel in so se odpravil na kolesarski izlet. Zvečer so se znova prižgale odrske luči. Z nagovorom predsednika sveta KS Sp. Polskava Markom Teskačem se je na kratko obeležil krajevni praznik. Teskač je v svojem nagovoru navzoče prvič pozdravil v vlogi predsednika. Povedal je, da so zadnje volitve prinesle v vodstvo krajevne skupnosti mlad veter, da je čas za nekaj sprememb in da se bodo trudili delati dobro. Na kratko je povzel tudi dogodke letošnjega leta. Nato pa je na oder stopil slovenski igralec Gregor Čušin z njegovo monokomedijo Nepopolne rime. Gasilska nedelja je tekla po že poznanem in utečenem urniku. Na igrišču so izvedli tekmovanje gasilskih dvojic Fire Combat, godbeniki KUD gasilske godbe na pihala Sp. Polskava so pripravili kratek koncert pred cerkvijo, posebna je bila tudi žegnanjska maša saj je somaševal novi župnik župnije Marjan Ristič. Gasilci so popoldan izvedli še gasilski manever s svojimi najmlajšimi in najstarejšimi člani. Nato pa so glavni oder segreli člani Ansambla Udar, člani Poskočnih muzikantov pa so ga ‘zažgali’. Gasilska veselica je bila nora in je privabila množico od blizu in daleč.
V štirih dneh je vas obiskalo več tisoč zadovoljnih obiskovalcev. To pa je največja zahvala organizatorjem za ves vložen trud in delo ter seveda odlična popotnica za delo naprej.

Maja Vintar

https://www.ks-spodnja-polskava.si/galerija/